SCREENING SCHEDULE

SCREENING SCHEDULE

Chitra Bharti Film Festival – 2020 SCREENING SCHEDULE

21st FEB 2020, Friday, Day 1, 10:30AM-12NOON, Audi- 1

Short Film

S. NO. Title Director
1 Cilantro’s Picnic Abhijit Saha
2 Maa Ka Chaata Ajit Sharma
3 Prawns Swapnil Shetye
4 RIP Ketan Dhas
5 Chandi Ki Chammach Shabbir Modi
6 Chhipi-The Cap Abhijit Paul
7 Faliyu Akshay Kodala
8 Albert Pinto Abhinav Dubey

21st FEB 2020, Friday, Day 1, 10:30AM-12NOON, Audi– 2

DOCUMENTARY

S. NO. Title Director
9 Trikon Aniket Prakash Deore
10 Superfood Moringa G S Unnikrishnan Nair
11 Chemmarathi U P Santhosh
12 Sparsh Ganga Jitendra Vindu
13 Bancha – The Rising Village Manoj Kumar Patel

21st FEB 2020, Friday, Day 1, 10:30AM-12NOON, Audi– 3

ANIMATION

S. NO. Title Director
14 Dustbin Danish Kelkar
15 First step Shilin V S
16 Gulal MAAC
17 Light of hope MAAC
18 Pure Water Sarang Rode
19 Reset MAAC
20 Ooh Shit MAAC
21 Tamas MAAC
22 Ya Devi MAAC
23 Blind Faith Team Blind Faith, MAAC
24 Destiny Team Destiny
25 Flip Surajit Banerjee
26 Lokshahi Dept of Animation, Gujarat Univ
27 Your Shade Milind Bambadhar
28 Desh Ki Beti Jeevan Bharti Mandal
29 F=male Team F=male
30 Rupantaran Team Rupantaran
31 The Right Decision Dept of Animation, Gujarat Univ
32 Asha Serena Abraham

DOCUMENTARY

S. NO. Title Director
33 Madhubani Kamlesh K Mishra

21st FEB 2020, Friday, Day 1, 10:30AM-12NOON, Audi– 4

CAMPUS, PROFESSIONAL STUDENT

S. NO. Title Director
34 The Sunflower Pandit Gaurav Gautam
35 Who am I Sandeep Singh Rana
36 Dusky Beauty Astha Agarwal  /  Shubhda Mathur
37 The Man Who Never Gave Up Dilguljit Singh Aulakh
38 Dashavtar Rohit Raul
39 Khambhat Spandan Purohit
40 Talaq Ram Partap
41 Fokalwa Rajmani Maurya
42 Speak Out Shubham Khairkar

21st FEB 2020, Friday, Day 1, 2:30PM-3:30PM, Audi- 1

Short Film

S. NO. Title Director
43 Forward Kshitija Khandagale
44 Upma Saurabh Jain Samta
45 Ahuti Suhas Sengupta
46 Logo Dr  VVJ & Dr  Madhu Manohar

21st FEB 2020, Friday, Day 1, 2:30PM-3:30PM, Audi- 2

DOCUMENTARY

S. NO. Title Director
47 Elephants Do Remember Swati Pandey
48 The Bee Rescuer Bidit Roy
49 A Bird in Passage Manish Sachdeva

21st FEB 2020, Friday, Day 1, 2:30PM-3:30PM, Audi- 3

Short Film

S. NO. Title Director
50 Fraction of an Ounce Alok Basnait
51 Love* Condition Apply Praveen Whitefield
52 White Flakes Himanshu Singh

21st FEB 2020, Friday, Day 1, 2:30PM-3:30PM, Audi– 4

CAMPUS, PROFESSIONAL STUDENT

S. NO. Title Director
53 Sun Temple Rolf R Chiristian
54 And Then I Stood Bhavi Jain
55 Kavla Shivla Sanju Jaywant Kadu
56 Driver bens of Ahmedabad Kirtida Oza

CAMPUS, NON-PROFESSIONAL STUDENT

S. NO. Title Director
57 Rupayee Bala Sai Karthik
58 The Penrose Step Amlan Biswal
59 Complex Inferior Siddhant Bedi
60 Neti Neti Aditya Raj Tak
61 I am not sorry Khushi Ganeriwala

22nd FEB 2020, Saturday, Day 2, 10:00AM-11:30AM, Audi- 1

Short Film

S. NO. Title Director
62 Mahaan Hutatma Sagar Puranik
63 Sorry Vikas verma
64 Pink leave Lalit
65 Shevanti Nilesh Arun Kunjir
66 Red Bucket Yatheesh Nair
67 Casa De Sa 373 Vishal Babli Gawas
68 Samarpit – A tale of Passion Vivek Sinha/Abhijeet

22nd FEB 2020, Saturday, Day 2, 10:00AM-11:30AM, Audi– 2

DOCUMENTARY

S. NO. Title Director
69 Valley of Goats G S Unnikrishnan Nair
70 The Soccer City Sachin Balasaheb Suryavanshi
71 Baheroopi Vishal Tanna

22nd FEB 2020, Saturday, Day 2, 10:00AM-11:30AM, Audi- 3

Short Film

S. NO. Title Director
72 Sanjeevani Mahesh Vivaazion
73 Hope Partha Sarathi Manna
74 Kalakaar Anil Dubey
75 A Story of Rejection Vishal Rajendra Shinde
76 10 Ka 4 Rahul Yadav

22st FEB 2020, Saturday, Day 2, 10:00AM-11:30AM, Audi- 4

Short Film

S. NO. Title Director
77 Headmaster Vamanrao Girish Bijjal
78 Vagguparai 4B Jameer
79 Dreams Athithya Kanagarajan
80 Masala Steps Rohit Gupta
81 Police walon Ki Diwali Mehul Acharya, Jitendra Sinh Chavda

22nd FEB 2020, Saturday, Day 2, 3:30PM-5:00PM, Audi- 1

Short Film

S. NO. Title Director
82 Brainwash Centre S S Siddhu
83 Sau Koumaryini Kiran Wagh
84 Waterman Anshul Sinha
85 Dukhtara Shifali Shukla
86 9+1 = 1 Rahul Yadav
87 Aparichitha Dhanesh Mohanan
88 Uttarayan Pandit Gaurav Gautam
89 Maa, Do Not Anymore Pradeep Nair
90 Intezaar Kamlesh Acharya
91 Ammu Sajin K S

22nd FEB 2020, Saturday, Day 2, 3:30PM-5:00PM, Audi– 2

DOCUMENTARY

S. NO. Title Director
92 Nanhi Pariyon Ki Udaan Deeksha Kohli
93 And Skua Retuned Early Dr  Madhubala Joshi Chinchalkar
94 Return of The Holy Grain G S Unnikrishnan Nair
95 Still Here Jithu Aravamudhan

22nd FEB 2020, Saturday, Day 2, 3:30PM-5:00PM, Audi- 3

Short Film

S. NO. Title Director
96 Muddhu Muddhagi Sai Krishna Enreddy
97 Nanum Intha Ulagathulathan Iruken Nallahn Shivalingam
98 Noor Kiran Nagdev
99 Silent Ties Sai Deodhar
100 Tani Mani Santanu Chatterjee
101 Caste No Bar Ram Uttamrao Mate

22nd FEB 2020, Saturday, Day 2, 3:30PM-5:00PM, Audi– 4

DOCUMENTARY

S. NO. Title Director
102 Guru Ji – Ahead of Times Sudipto Sen
103 Pallom Oru Jeevabhayam Jayesh Padichal
104 1971 The unsung Heros Kanish Shah

23rd FEB 2020, Sunday, Day 3, 10:00AM-12:00NOON, Audi- 1

Short Film

S. NO. Title Director
105 Karunyam Kothikkunna Kaumaram A G Anil Kumar
106 Khidkiyan Tejas Gokhale
107 Talk to me, Precious Sabrivasan Shanmugam
108 Shuddhi: Purity of soul Saumitra Kumar
109 Echoes Payal Saxena
110 Edhu Thevaiyo Thu Pa Saravanan
111 360° Omkar Jadhav

23rd FEB 2020, Sunday, Day 3, 10:00AM-12:00NOON, Audi– 2

DOCUMENTARY

S. NO. Title Director
112 Sanatan Parampara Kumbh Vol 2 Amreeta Rao
113 Orma Maram Dr Madhu Meenachil
114 Bunkar Satyaprakash Upadhyay
115 The Preamble Harshada Desai, Sagar Sureja

23rd FEB 2020, Sunday, Day 3, 10:00AM-12:00NOON, Audi- 3

Short Film

S. NO. Title Director
116 Pencil Box Amit Sanauria
117 R.I.P. Madhan Jaganathan
118 Mere Gunah Nitin Trivedi
119 Where Is She Zadu
120 Road to Glory Kiran K Naveen

23rd FEB 2020, Sunday, Day 3, 10:00AM-12:00NOON, Audi– 4

CAMPUS, PROFESSIONAL STUDENT

S. NO. Title Director
121 Naan Devru (I am God) Uthkarsha Balaram
122 Village in the Sky Ramesh Laxmanrao Holbole
123 Wait Bibhanshu Rai
124 Chidibaaz Prince Meeruthiya
125 Grahak Vipin Malawat
126 Kafir Remya Rajeev

23rd FEB 2020, Sunday, Day 3, 2:30PM-3:30PM, Audi- 1

Short Film

S. NO. Title Director
127 Vitha Avishkar Bharadwaj
128 Anavarana Nitish Sridhar
129 Ek Kadam Rajeev Upadhyay
130 The Umbrella Rakesh Moirangthem
131 Sandal Govind Mishra

23rd FEB 2020, Sunday, Day 3, 2:30PM-3:30PM, Audi– 2

DOCUMENTARY

S. NO. Title Director
132 Kashmir Ki Virasat Shivansh Khanna
133 Shrikshetra Ru Sahijata Ashutosh Pattnaik

23rd FEB 2020, Sunday, Day 3, 2:30PM-3:30PM, Audi- 3

Short Film

S. NO. Title Director
134 Kitna Pani Ashish Kumar
135 Freshener Dr  Dinesh Prakash Rasal
136 Freedom Anshul Sinha
137 Impaired Umesh Bagade
138 Madhuram Gopu Wadakancharey

23rd FEB 2020, Sunday, Day 3, 2:30PM-3:30PM, Audi– 4

CAMPUS, NON-PROFESSIONAL STUDENT

S. NO. Title Director
139 Tandav Deepak Tamta
140 Licensed? Anchal Chawla
141 The Virtual trap Akash Ranjan